• 0212 223 99 59
  • 0212 299 79 19


Fön

Düzgün ve ahenkli saçlar, hacim ve çekicilik her kadının fönden beklediği mucizedir. Ancak Fönün kaliteli ve kalıcı olması için neler gerekir? Nasıl Fön çekilmeli, ne tür malzeme kullanılmalıdır? 

Kaliteli Fön için en önemli gerekliliğin tecrübeli bir uygulayan olduğunu belirterek başlayalım satırlarımıza. 
 
Öncelikle kaliteli ve profesyonel malzeme gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Fön çekebilmek için profesyonel bir ekipmana ihtiyaç bulunmaktadır. Profesyonel fön makinesi, profesyonel ve uygun bir fırça fönün en gerekli unsurlarıdır. 
Ancak elbette sadece fön makinesi ve fırça iyi fön için başlı başına yeterli değildir. 
 
Fön öncelikle saçın yıkanması ile başlar. Burada doğru şampuan ve kremin kullanılması büyük önem arzeder. Saçın yapısıyla uyumlu olmayan şampuan ve saç kremleri saçın yapısı üzerinde olumsuz etki bırakara fönün kalıcılığını ve kararlılığını bozar. 
 
Saçlar ılık suyla yıkanmalıdır, ne çok sıcak ne de soğuk su fönden önce saça faydalı olmaz. Fön öncesi saçın nemlenmesi çok önemlidir. Soğuk su saçların parlak görünmesine neden olsa da saçlar soğuk su ile yeterince yumuşamaz ve nem tutamaz. 
 
Fön saçtaki suyun buharlaştırılarak saçın zorlandığı şekle sokulması işlemidir. Bu noktada yıkanmış, kremlenip durulanmış bir saç fön işlemine hazırdır. Ancak fönden önce saçın bir miktar kurutulması ya da doğrudan ıslak saçla föne başlanması profesyoneller arasında tartışma konusudur. Kuaförler hangi işlemde daha iyi performans alırlarsa o şekilde uygularlar. Ancak kıvırcık ve kabarık saçlar için ıslak saçla, düz ve itaatkar saçlar için havlu ile nemi alınarak föne başlanması uygun olur. 
 
Fön işlemi kesinlikle profesyonel bir fön makinesi ile yapılmalıdır. Fön Makineleri saç kurutma makinelerinden farklıdır. Havayı daha basınçlı ve yüksek ısı ile üflemek için tasarlanmıştır. Ev fön makinelerinde bulunan termik ısı koruması bulunmaz. Yani makine belli bir ısının üzerine çıksa da ısısı asla kapanmaz. Saç kurutma makineleri motoru korumak için uzun süreli çalışmalarda rezistansını kapatan özel bir sisteme sahiptir. Kuaför Fön Makinelerinin ömrü saç kurutma makinelerine göre daha kısadır. Ayrıca Fön Makinelerinin üzerinde yazan 3200, 4000, 4200 gibi rakamlar model numaralarıdır. Bu rakamlar profesyonel olmayan kullanıcıları yanıltabilir. Kuaförler bilirler ki 2000 watt üzerinde Fön Makinesi bulunmaz ya da seyrek olarak bulunur. Piyasada bulunabilecek en güçlü motor 2200 watt gücüne sahiptir. Daha fazla güç için motorun büyümesi gerekmektedir ve daha büyük motorlar fön makinesine sığamayacakları için 3200, 4000 watt gibi Fön Makineleri üretilmemektedir. Fön çekimi için ideal fön makinesi doğru pervane ve rezistans yapısı ile yüksek ısılı ve basınçlı hava üfleyen 2000 Watt gücünde Fön Makineleridir Fön işleminde kullanılacak fırçanın boyu ve cinsi de çok önemlidir. Kaliteli polyamid kıllı ısıyı iyi iletebilen saçın uzunluğuna uygun bir fırça saçilmelidir. Fön performansının en önemli etkenlerinden biri fırça seçimidir. Saçın uzunluğuyla uyumlu olmayan fırçalar saçın doğru şekli almasına engel olur. 
 
Fön ve fırça birbirine paralel kullanılmalıdır. Ve Fön makinesi fırça ve saça kararlı olarak aynı açı ve uzaklıkta tutulmalıdır. Farklı açı ve mesafeden üflenen hava saçın homojen olarak yatıştırılmasını engeller. 
 
Fön işlemi için kullanılan ekstra kolaylaştırıcı ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünler fönün kalıcılığına katkıda bulunurken fön süresini de oldukça kısaltmaktadır. Fön suyu, mavi su olarak bilinen bu ürünlere ek olarak son zamanlarda özel fön serumları da piyasada yer bulmaktadır.